Teatru: Mustele. Cu usile inchise.

Autor: Jean-Paul Sartre
An aparitie: 2004
Categorie: Teatru

Doresc sa inchiriez cartea: Teatru: Mustele. Cu usile inchise.

Sartre propune un teatru mitic, care transpune marile probleme ale epocii contemporane, la care ne ingaduie sa reflectam, in timp ce imprejurari deosebite si situatii limita forteaza personajele la o alegere vitala. Acestui continut moral, dar nu si moralizator, i se potrivesc o actiune scurta si violenta, o montare austera, o exprimare limpede, tensionata, sobra, pastrand ceva din pompa antica si transformand reprezentatia intr-o adevarata ceremonie. Volumul cuprinde: Mustele, Cu usile inchise, Morti fara ingropaciune, Diavolul si bunul Dumnezeu, Sechestratii din Altona.