La Medeleni -Vol.2

An aparitie: 2014
Categorie: Literatura Romana

Doresc sa inchiriez cartea: La Medeleni -Vol.2

La Medeleni este o trilogie celebra, creata de Ionel Teodoreanu in anii 1920. Cele trei carti sunt inchinate copilariei, adolescentei si primei tinereti, intr-un roman ce umrareste pe diferite planuri destinul celor 3 personaje principale. Cartile parcurg actiunea romanului intr-o perioada patriarhala si dezvaluie cititorilor valorile umane si trairile personajelor pe parcursul copilariei, adolescentei, pana la pragul maturitatii. Actiunea romanului La Medeleni de Ionel Teodoreanu se petrece in majoritatea timpului la mosia din proprietatea familiei Deleanu, numita La Medeleni. Cele trei volume parcurg viata personajelor principale – Danut, Monica si Olguta.