Eurodictionar romana, enleza, germana, franceza, italiana, spaniola si maghiara

Autor: Henri si Monique Goursau
An aparitie: 2007
Categorie: Dictionare
Cod unic: 21957

Doresc sa inchiriez cartea: Eurodictionar romana, enleza, germana, franceza, italiana, spaniola si maghiara

„Euro dictionar” 10.000 de notiuni în sapte limbi europene: româna, engleza, germana, franceza, italiana, spaniola si maghiara. Un dicţionar care cuprinde într-un singur volum cele mai importante cuvinte necesare întelegerii si comunicării în viata personală sau în domeniul profesional. Un ghid absolut util tuturor, îndeosebi pentru oamenii de afaceri, studenti, liceeni si turisti.
Un bun însoţitor în călătorii, prieten de nădejde la şcolă sau liceu. Pentru toţi aceia care călătoresc în Marea Britanie, Germania, Franţa, Italia, Spania sau Ungaria, acesta este dicţionarul de care aveţi neapărată nevoie. Dicţionarul conţine 10.000 dintre cele mai uzuale cuvinte din limbajul zilnic. Primul cuvânt al fiecărui rînd este apoi tradus succesiv în limbile europene menţionate deasupra fiecărei coloane. Cu acest dicţionar dorim îndeosebi să vă facilităm o mai bună înţelegere şi învăţare a limbilor şi culturilor altor naţiuni. Sperăm să fiţi îngăduitori pentru faptul că, din dorinţa de a vă oferi cât mai mulţi termeni, ne-am văzut nevoiţi să renunţăm la definiţiile gramaticale şi semantice, la precizările privind părţile de vorbire, genul, numărul, timpurile verbale, transcrierea fonetică etc., dar şi la instrucţiunile de folosire a cuvintelor. Fiind un dicţionar de zi cu zi, căutarea vă pune la dispoziţie termeni din cele mai diverse domenii, astfel încât veţi întâlni cuvinte din tehnică, economie, cultură, sport şi turism. Am intenţionat să facem un dicţionar practic şi uşor de manevrat, astfel încât am recurs la un format eficient, care face posibilă o parcurgere uşoară şi rapidă. Am mai urmărit să facilităm o căutare activă, care să vă ofere un progres constant şi să ajute la crearea şi consolidarea punţilor dintre diferite limbi europene. V-am fi recunoscători dacă ne-aţi trimite opiniile şi adnotările dumneavoastră cu privire la eventualele imperfecţiuni şi omisiuni ale acestui volum, asigurându-vă că în ediţiile viitoare vom ţine cont de ele în măsura cuvenită.