Dictionar de miscari literare si artistice contemporane

Autor: Alain Virmaux
An aparitie: 2001
Categorie: Dictionare

Doresc sa inchiriez cartea: Dictionar de miscari literare si artistice contemporane

Dictionarul de miscari literare si artistice contemporane reprezinta un adevarat tezaur de informatii privind viata si istoria culturala ale acestui secol. Sunt trecute in revista, cu rigoare si in acelasi timp cu prezentari captivante, curente, miscari, tendinte, scoli – dupa cum s-au auto-intitulat sau au fost denumite -, precum si grupari si personalitati care au marcat secolul XX in domenii mergand de la literatura, pictura, teatru, cinema si arhitectura pana la fotografie, balet, varieteuri sau benzi desenate. Cititorii afla pe cate decenii si meridiane s-a intins suprarealismul, unde a inflorit Art Nouveau, ce este miscarea Cobra si ce artisti ilustreaza Computers Art.