Archie Stringweed traieste intr-un sat de pescari,in scotia.Cand se apropie de vartsa de zece ani,incep sa i se intample tot felul de lucruri ciudate.Desi parintii lui incearca sa-i ascunda adevarul,Archie reuseste incet-incet sa afle ce se petrece:cu secole in urma,un ghicitor aruncase un blestem asupra familiei sale,pe atunci un neam de vita nobila.Toti intaii nascuti aveau sa creasca temandu-se de lume incepand de la a zecea lor aniversare;pe masura ce generatiile aveau sa duca mai departe blestemul,numele familiei lor urma sa-si piarda faima.Pentru a duce o viata normala si pentru a le reda tatalui si bunicului sau curajul,Archie trebuie sa dezlege blestemul.Dar va reusi el acolo unde generatii la rand au esuat.