Dictionar de cultura generala

Autor: Frederic Laupies
An aparitie: 2001
Categorie: Dictionare

Doresc sa inchiriez cartea: Dictionar de cultura generala

Intr-o epoca in care informatia, desi omniprezenta, este adesea necontextualizata si prea putin sistematizata, impresionantul dictionar coordonat de Frederic Laupies apare ca un instrument esential de initiere pentru cititorii tineri, dar si de consolidare si aprofundare a cunostintelor pentru cei care au deja o cultura generala mai mult sau mai putin vasta. Clara si sintetica, fara a fi insa prin aceasta reductiva, lucrarea include un mare numar de discipline din toate domeniile: arta, stiinta, filosofie, istorie, drept, politica, religie, mitologie etc. Prima parte este consacrata curentelor de gindire, in timp ce partea a doua se ocupa de personajele emblematice ale istoriei, religiei, literaturii si miturilor. Consultarea dictionarului si intelegerea diferitelor concepte sint facilitate de trimiterile de la sfirsitul articolelor, precum si de indexul de notiuni in care sint definiti si analizati 300 de termeni fundamentali.
Cuprins:
Arta gotica in Franta • Atena, Roma, Ierusalim • Barba-Albastra • Contrareforma • Dadaism • Don Juan • Erezii • Fascism • Feminism • Grecia antica • Gulliver • Hedonism • Iconoclasm • Jansenism • Laicitate • Lohengrin • Maoism • Nibelungi • Orfeu si orfismul • Rationalism • Satan • Sintoism • Titani • Wahabism • Zarathustra