Shakespeare

Autor: Anthony Burgess
An aparitie: 2002
Categorie: Biografii. Jurnale. Memorii. Eseuri.

Doresc sa inchiriez cartea: Shakespeare

Ca și romanul timpuriu al lui Burgess, Nimic ca soarele: o poveste despre viața amoroasă a lui Shakespeare, acest tratament factual la fel de încântător al ceea ce știm despre bard combină erudiția stimulatoare a lui Burgess și imaginația sa bine informată. Rezultatul este în același timp o biografie speculativă, o istorie teatrală și o recreare a epocii elisabetane. Fie că este o retrasare vie a evoluției teatrului elisabetan, o reconstrucție cu bravura a primei reprezentații din Hamlet, o infiltrare a complexității curții Reginei Fecioare sau o elegie la sfârșitul epocii cu dezastruoasa rebeliune din Essex, Burgess – autor a clasicului A Clockwork Orange – pregătește scena pentru cea mai glorioasă perioadă a Angliei și îndreaptă atenția asupra figurii lui William Shakespeare. „Animată de afecțiune și de o înțelegere a imaginației creatoare pe care doar un scriitor creativ o poate aduce la îndeplinire.” – Atlantic Monthly „O narațiune fluidă, adesea însuflețită de apetitul joycean pentru fantezia lingvistică al lui Anthony Burgess.” – Economistul „Bright , stăpân… și plin de umor, alternativ sensibil și ciudat.”–Terry Eagleton, Commonweal „Mintea minunat de bine aprovizionată a lui Burgess și spiritele esențial capricioase sunt tocmai potrivite pentru a invoca o apariție a Bardului….”–Daily Telegraph .