Ochiul de jad

Autor: Diane Wei Liang
An aparitie: 2009
Categorie: Fictiune

Doresc sa inchiriez cartea: Ochiul de jad

Acesta este primul volum din seria Mei Wang, care a aparut incepand cu anul 2010 la editura Nemira in colectia Suspans.

Ochiul de jad este o panorama fascinanta a vietii in China moderna. Cu o galerie bogata de personaje, de la muncitori imigranti la oficiali guvernamentali, romanul scoate la iveala relatiile uneori dificile dintre brutalitatea trecutului comunist al Chinei si prezentul din ce in ce mai capitalist.
Mei este o tanara chinezoaica moderna si independenta. Are propria afacere in Beijing si lucreaza ca detectiv particular; are o masina, un secretar si traieste in stil mare. Intr-o zi, „unchiul“ Chen, un prieten apropiat al mamei sale, ii propune un caz bulversant: gasirea unei pietre de jad de mare valoare din perioada dinastiei Han. Aceasta a fost furata dintr-un muzeu in haosul Revolutiei Culturale.