Muzeul britanic s-a daramat!

Autor: David Lodge
An aparitie: 2003
Categorie: Literatura Universala
Cod unic: 19277

Doresc sa inchiriez cartea: Muzeul britanic s-a daramat!

„In 1965, in timpul Conciliului Vatican II, pe cind scria acest roman, Lodge se astepta ca interdictia cu privire la folosirea anticonceptionalelor, impusa de Biserica Romano-Catolica, sa ramina doar o amintire. Incercind sa vina in sprijinul reformistilor, romancierul descrie o zi din viata lui Adam Appleby, un tinar catolic ce ia in serios respectiva interdictie si vede cum, din aceasta cauza, destinul sau o ia complet razna… De fapt, Lodge isi lanseaza inteligentele atacuri nu doar impotriva restrictiilor impuse contraceptiei, ci si impotriva lumii moderne.” (Thomas M. Landy)

„In literatura se vorbeste aproape tot timpul despre cum sa faci sex si mai deloc despre cum sa faci copii. In viata lucrurile sint exact pe dos.” (David Lodge)